شرکت بازرگانی پرشین صنعت تامین کننده و توزیع کننده بلبرینگ های تماس زاویه ای میباشد. این نوع از بلبرینگ ها دارای شیار در داخل رینگ درونی و بیرونی خود هستند. و این شیارها نسبت به هم، زاویه مشخص دارند. بلبرینگ های تماس زاویه ای جهت تحمل بارهای شعاعی و محوری مناسب هستند. ما قصد داریم در این مقاله شما را با موارد زیر آشنا کنیم.

شما میتوانید برای استعلام قیمت روز و قیمت همکاری لینک زیر را کلیک کرده. فرم درخواست خود را تکمیل کنید. و بعد از ثبت درخواست شما ، همکاران ما در شرکت پرشین صنعت با شما تماس خواهند گرفت.

استعلام قیمت 

انواع بلبرینگ تماس زاویه ای

 • بیرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه
 • بیرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه
 • بیرینگ تماس زاویه با چهار نقطه تماس
 • بیرینگ تماس زاویه ای 7017CB/P4A
 • بیرینگ تماس زاویه ای 7200B
 • بیرینگ تماس زاویه ای 7203B

برند های بلبرینگ تماس زاویه ای شامل

 • بیرینگ تماس زاویه ای محوری
 • بیرینگ تماس زاویه ای SKF
 • بیرینگ تماس زاویه ای تیمکن TIMKEN
 • بیرینگ تماس زاویه ای کویو KOYO
 • بیرینگ تماس زاویه ای ناچی NACHI
 • بیرینگ تماس زاویه ای FAG
 • بیرینگ تماس زاویه ای تک ردیفNTN
 • بیرینگ تماس زاویه ای دو ردیف NTN

ابعاد بلبرینگ تماس زاویه ای

فاکتورهای موثر بر قیمت بیرینگ تماس زاویه ای

تاثیر زاویه تماس بر بار تعلیقی بلبرینگ تماس زاویه ای

شرایط کاربری بلبرینگ تماس زاویه ای

انواع بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه

Single Row Angular Contact Ball Bearing

بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیف

بلبرینگ تماس زاویه ای که نام انگلیسی آن Angular contant bearing خوانده میشود. و دلیل نام گذاری آن طراحی کونیک و زاویه دار کیج نگهدارنده ساچمه ها میباشد.

این بلبرینگ دارای زاویه تماس 40 درجه میباشد. که از هم جدا نمیشوند. بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه براساس نیاز کاربر با سرعت های بالا نیز میتواند کار کند. این نوع محصول را به دو طریق میتوان استفاده کرد : نوع نرمال این بلبرینگ بدون پسوند میباشد. و بصورت تکی استفاده میشود. و در مواقعی که نیروی محوری فقط از یک سمت بر بلبرینگ وارد میشود کاربرد دارد. نوع مشترک این محصول زمانی استفاده میشود که دو یا چند بلبرینگ به طریق مختلفی مورد استفاده باشد. و در یکدیگر جا زده شده و تنظیم میشوند. و این بلبرینگ ها معمولا بصورت دوتایی مورد استفاده قرار میگیرد.

نوع دوم با پسوند CB شناخته میشوند. و جهت مصارف عمومی با یکدیگر مطابقت داده میشوند. و بعد از نصب به لقی دلخواه از پیش تعیین شده میرسند. و توزیع بار بصورت یکنواخت روی آنها انجام میشود. در پسوند CB، C نشان دهنده لقی و B نشان دهنده مقدار آن است. لقی های کمتر با CC و لقی های بالاتر با CA مشخص میشوند. وجود بار اولیه در برینگ با علامت GA,GB,GC مشخص میشوند. استفاده از دو بلبرینگ تماس زاویه ای در مواقعی است که استفاده از یک برینگ برای مقدار بار اعمال شونده کافی نباشد.

ترتیب قرار دهی بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

پشت سر هم جهت تحمل بار در یک سمت. و توسط هر دو برینگ که میتواند بارهای شعاعی و محوری تک جهته را تحمل کند. و بارهای محوری توسط هر دو بلبرینگ بعنوان یک مجموعه دریافت میشود. و میتواند بارهای محوری سنگین را تحمل کند.

روبرو جهت تحمل بار از دو طرف و از هر طرف توسط یک برینگ. که میتواند بارهای شعاعی و محوری را در هر جهت تحمل کند. با این تفاوت که ظرفیت با لحظه ای کمتری دارد. و بیشتر در مواردی استفاده میشود که زاویه بی نظمی بیشتری لازم است.

پشت به پشت برای تحمل بار از دو طرف توسط یک برینگ. و میتواند بارهای شعاعی و محوری با در هر جهتی تحمل کند. چرا که فاصله زیادی بین مرکز تحمل بار برینگ و ظرفیت بار بزرگتری دارد. (این حالت استحکام بیشتری دارد و برای تحمل بارهای سنگین مناسبتر میباشد.)

بلبرینگ های تماس زاویه ای از توانایی بسیار خوبی در سرعت بالا برخوردار هستند. و نوعی از این بلبرینگ ها در صنعت هوافضا نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیف

Double Row Angular Contact Ball Bearing

این نوع بلبرینگ ها لقی نرمالی دارند. و بصورت استاندارد و به اندازه مناسب بلبرینگ لقی آنها بین 5 الی 55 میکرون میباشد. بعضی از این بلبرینگ ها از لقی کمتر و یا بیشتر از نرمال برخوردار هستند.

این بیرینگ ها از نظر طراحی شبیه دو بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه هستند. که به صورت پشت به پشت جفت شده اند. فقط در مقایسه برینگ تک زاویه ای از پهنای آنها کاسته میشود. این بیرینگ ها بارهای شعاعی سنگی و بارهای محوری از هر دو جهت را براحتی تحمل میکنند. و زاویه تماس اکثر آنها 32 درجه میباشد.

یک دسته از این بیرینگ ها با پسوند A مشخص میشوند. و به علت عدم داشتن شیار ساچمه خور بار محوری از دو طرف را تحمل میکند. و پنجره ساچمه این بیرینگ پلی آمیدی (فیبری) است. و سر و صدای کمی در حین کارکرد دارد. پنجره ساچمه آنها فولادی و یا برنجی است.

نوع بدون پسوند این بیرینگ دو ردیفه  دارای شیار ساچمه خور بوده و ساچمه آن فولادی یا برنجی است.

نوع دیگر آن بیرینگ با پسوند E بعلت داشتن شیار ساچمه خود و داشتن ساچمه بیشتر، قدرت تحمل بار بیشتری دارد. این نوع بیرینگ ها کلا با دو نوع کاسه نمد پلاستیکی و فلزی تولید میشوند. و لقی داخلی آنها محوری است. پنجره ساچمه این بیرینگ ها در سه نوع پلی آمیدی (فیبری) جهت کارکرد برای دمای 120 درجه ، فولادی و برنجی تولید میشود.

در زمان نصب بیرینگ هایی که شیار ساچمه خور دارند باید طوری نصب شود که بار محوری سنگین تر متوجه طرفی میشود که شیار وجود ندارد.

بلبرینگ تماس زاویه ای با چهار نقطه تماس

بلبرینگ تماس زاویه ای با 4 نقطه تماس

Four Point Contact Ball Bearing

شیار ساچمه این نوع بیرینگ ها در حقیقت یک نوع بیرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه است و به گونه ای است که بیرینگ را قدر به تحمل بار محوری از دو طرف میسازد. فضای مورد نیاز برای نصب این نوع بیرینگ کمتر از فضای مورد نیاز برای بیرینگ های دو ردیف میباشد. زاویه تماس این نوع بیرینگ ها 35 درجه میباشد و حلقه داخلی آنها دو تکه است و این امر امکان استفاده از ساچمه های بیشتر و در نتیجه افزایش قدرت تحمل بار را به همراه دارد.

و برای جلوگیری از چرخش حلقه بیرونی در داخل محفظه، اندازه های بزرگ آن را با دو جای خار تولید میکنند. مقدار ناهمراستایی مجاز در این بیرینگ ها بسیار محدود هستند و هرگونه ناهمراستایی افزایش صدای بیشتری به همراه دارد. پنجره ساچمه این بیرینگ ها برنجی هستند و بعضی از انواع دیگر آن با پنجره ساچمه پلی آمیدی نیز تولید میشوند.

بلبرینگ تماس زاویه ای 7017CB/P4A

بلبرینگ تماس زاویه ای 7017CB/P4A

این بیرینگ ها در مواردی که ماشین آلات دارای سرعت زیاد و دقت بالایی هستند مورد استفاده است. این نوع بیرینگ مطابق با شماره فنی و برحسب ابعاد و استانداردهای موجود بر روی شافت ها بسته میشوند. عملیات ویژه ای برای تولید ساچمه نه تنها از متریال های سخت مورد استفاده قرار میگیرد.

مشخصات فنی بلبرینگ تماس زاویه ای 7017CB/P4A

قطر داخلی: 85 میلیمتر

قطر خارجی: 130 میلیمتر

ارتفاع: 22 میلیمتر

وزن: 0.960 کیلوگرم

بلبرینگ تماس زاویه ای 7200B

بلبرینگ تماس زاویه ای 7200B

از این نوع بیرینگ ها برای تعلیق بارهای شعاعی و محوری صورت میگیرد و کاربری اصلی آن بر روی شافت های عمودی و برای تعلیق بارهای محوری است. قیمت بیرینگ تماس زاویه ای 7200B با برندهای مختلفی در ایران صورت میگیرد. بخش عمده بازار خرید و فروش بیرینگ متعلق به محصولات چینی است اما بسیاری از برندهای معتبر تولید کننده مانند برندهای ژاپنی NSK , NTN دارای کاربردهای وسیعی هستند.

مشخصات فنی بلبرینگ تماس زاویه ای 7200B

قطر داخلی: 10 میلیمتر

قطر خارجی: 30 میلیمتر

ارتفاع: 9 میلیمتر

وزن: 0.03 کیلوگرم

بیرینگ تماس زاویه ای 7203B

بیرینگ تماس زاویه ای 7203B

بلبرینگ تماس زاویه ای 7203B دارای قفسه و یا کیج داخلی نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ به شکل کونیک است و این قابلیت باعث میشود در تعلیق زاویه بار بهتر عمل کرده و به همین دلیل برای اتصال بر روی شافت هایی با اینرسی حرکتی بالا از این بلبرینگ استفاده بیشتری میشود. بلبرینگ های تماس زاویه ای از جمله برندهای اروپایی و آسیایی سهم بزرگی در بازار ایران دارند.

مشخصات فنی بیرینگ تماس زاویه ای 7203B

قطر داخل : 17 میلیمتر

قطر خارجی: 40 میلیمتر

ارتفاع: 12 میلیمتر

وزن: 0.065 کیلوگرم

برند های بیرینگ تماس زاویه ای شامل

بیرینگ تماس زاویه ای محوری

بلبرینگ تماس زاویه ای محوری

بیرینگ تماس زاویه ای محوری یکی از انواع بیرینگ هایی است که عناصر چرخش آنها گوی های فولادی است. از خواص ویژه این بلبرینگ میتوان توانایی تحمل بالای بارهای محوری و بارهای شعاعی نام برد.

طراحان و تولید کنندگان بیرینگ در دنیا انواع مختلفی از بیرینگ تماس زاویه ای را با توجه به نیاز صنعت گران به بازار عرضه کرده اند. و این بیرینگ ها طوری طراحی شده اند که میتوانند بارهای محوری قابل توجهی را در یک جهت، و بارهای شعاعی را هم در حد مطلوبی تحمل کنند. و همچنین در این بلبرینگ ها وقتی یک بار شعاعی به بلبرینگ محوری وارد میشود به طور خودکار باری محوری نیز تولید میشود. این بیرینگ ها معمولا به صورت جفت، مجموعه سه تایی، مجموعه چهارگانه و یا مجموعه هایی با تعداد بیشتر یا مولتی پلکس استفاده میشوند.

بیرینگ تماس زاویه ای SKF

بیرینگ تماس زاویه ای SKF

بلبرینگ تماس زاویه ای اس کا اف SKF به صورتی طراحی شده است که زاویه قرارگیری رینگ های داخلی و خارجی متناسب با راستای بردار نیروی وارده قابل تنظیم باشد. و این به این معناست که بیرینگ تماس زاویه ای اس کا اف از نوع شعاعی بوده و توانایی تعلیق بارهای ترکیبی شعاعی و محوری را دارا میباشد. هرچه که تماس زاویه ای در این بیرینگ ها بالاتر باشد توانایی تعلیق بار محوری افزایش می یابد. بیرینگ تماس زاویه ای SKF بصورت تک ردیف، دو ردیف و 4 نقطه طراحی میشود.

بیرینگ تماس زاویه ای تیمکن TIMKEN

بیرینگ تماس زاویه ای تیمکن TIMKEN

این نوع بیرینگ محصول کشور آمریکا بوده و در سایزهای متفاوتی تولید میشود و در بسیاری از ماشین آلات صنعتی مرتبط با صنایع سنگین و ماشین آلات راهسازی کاربرد دارند. بیرینگ تماس زاویه ای TIMKEN بصورت تخصصی جهت سرعت های بالا و دقت بسیار زیاد طراحی شده و کاربرد دارند. این بیرینگ دارای قابلیت تعلیق بار محوری در یک جهت را نیز به میزان بالایی دارا میباشد. این نوع از بیرینگ بصورت تک ردیف دارای قطر داخلی 10 الی 150 و بصورت دو ردیف با قطر داخلی 12 الی 150 میلیمتر به صورت دو ردیف تولید و طراحی میشوند.

بیرینگ تماس زاویه ای کویو KOYO

بلبرینگ تماس زاویه ای کویو KOYO

بیرینگ تماس زاویه ای کویو KOYO بصورت تک ردیفه و دو ردیفه جفت شده اند و 4 نقطه تماس تولید میشود و محصول شرکت Koyo ژاپن میباشند. این بیرینگ برای دقت های بسیار بالا و سرعت های دورانی بسیار زیاد طراحی شده و توانایی تحمل بارهای ترکیبی محوری و شعاعی را بطور همزمان دارا میباشد. طراحی این بلبرینگ به گونه ای میباشد که یک زاویه بین ساچمه ها و ریس و بدنه بیرینگ در حین بارگذاری بوجود می آید. مهمترین مشخصه طراحی این بیرینگ ها این است که یک یا هر دو ریس رینگ های بیرینگ دارای یک شانه آزاد باشند. اتصال بیرینگ تماس زاویه ای کویو باید با فشار حداقل یک بار محوری صورت بگیرد. بار اولیه وارد شده سبب قرارگیری ساچمه ها و ریس و بدنه در زاویه مناسب برای اعمال بارهای ترکیبی بیشتر میشود. زاویه تماس این بیرینگ میتواند بین 15 الی 40 درجه تغییر داشته باشد.

بیرینگ تماس زاویه ای ناچی NACHI

بیرینگ تماس زاویه ای ناچی NACHI

بیرینگ تماس زاویه ای ناچی محصول کشور ژاپن است و  توانایی برای تعلیق بارهای ترکیبی و شعاعی را نیز دارا میباشد. این بیرینگ نیز بصورت تک ردیف و هم بصورت دو ردیف تولید میشود. بیرینگ تماس زاویه ای ناچی اغلب در موقعیت های مکانیکی در ماشین آلات صنعتی با قابلیت تنظیم دقیق زاویه اتصال مورد استفاده قرار میگیرد. بیرینگ تماس زاویه ای ناچی در سری با دقت بالا و از کلاس های استانداردهای JIS یا ISO هستند و معمولا همراه با قفسه برنزی یا پلی آمید متصل میشوند. این سری از بیرینگ ها در اسپیندل ها و ماشین آلات با سرعت زاویه ای بالا استفاده میشود.

بیرینگ تماس زاویه ای FAG

بلبرینگ تماس زاویه ای FAG

بیرینگ تماس زاویه ای FAG در سه سری متفاوت تولید میشوند. دو مدل آن با نام تجاری X-Life بصورت تک ردیف و دو ردیف و یک مورد نیز بیرینگ تماس زاویه ای محوری را تشکیل میدهد. بیرینگ تماس زاویه ای FAG تک ردیف دارای رینگ های داخلی و خارجی صلب بوده و بصورت اسمبلی همراه با ساچمه و کیج های پلی آمید، برنجی ویا فولادی تولید و عرضه شده اند. مسیر حرکت ساچمه های این بیرینگ بر روی رینگ  های داخلی و خارجی بصورت زاویه دار با راستای منطبق بر محور اتصال شافت و بیرینگ قرا دارد. این بیرینگ ها بصورت باز و بسته موجود هستند و توانایی تنظیم زاویه آنها بسیار محدود هستند. بیرینگ تماس زاویه ای FAG دو ردیفه قابلیت تعلیق بار محوری در هر دو جهت و میزان بالایی از بار شعاعی را دارد.

بیرینگ تماس زاویه ای تک ردیفNTN

بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفNTN

بیرینگ تماس زاویه ای ان تی ان تک ردیف دارای ریس هایی با شانه های کوتاه و بلند میباشند. این شانه ها در دو جهت به گونه ای طراحی شده اند تا توانایی تحمل بار محوری در یک جهت را دارا باشند. این نوع بیرینگ را بصورت بارگذاری از قبل و در کارخانه تولید میکنند و به بازار عرضه میشود و زمانی که روی ماشین و محل مورد استفاده بسته میشوند قابلیت بارپذیری در زاویه صحیح و مناسبی داشته باشند. بیرینگ تماس زاویه ای تک ردیف ان تی ان بگونه ای طراحی شده تا دارای یک صیقل داخلی ویژه ای بوده و یک زاویه تماس ویژه ای را تحت بارگذاری بوجود آورد. زاویه تماس استاندارد در این بیرینگ 30 درجه است اما در شرایط مناسب کاری قابلیت کار تا زاویه تماس 15 درجه را نیز با کیج از جنس رزین فنولیک تولید میشود و برای سرعت های زاویه ای بالا پیشنهاد خوبی است.

بیرینگ تماس زاویه ای دو ردیف NTN

بیرینگ تماس زاویه ای دو ردیف NTN زاویه ای دارای کیجی با ارتفاع بلند و یکپارچه میباشد که بر روی آن ساچمه های کروی بصورت زیگزاگی قرار گرفته اند. شکل مخروطی ریس این بیرینگ سبب میشود تا در ردیف بر روی قطر بیشتر از یک عدد ساچمه های بیشتر قابلیت بارگذاری بالاتری دارند و بیشتر با هدف تعلیق بار محوری به کار گرفته میشود اما در صورتی که ریس های طراحی شده دارای لبه باشند تا حدودی بارهای شعاعی را نیز تعلیق میکنند.

شرایط کاربری بیرینگ تماس زاویه ای

بیرینگ تماس زاویه ای مانند بیرینگ و رولبرینگ مخروطی دارای قابلیت تلفیقی از دو بار شعاعی و محوری را دارد و تنها تفاوت آن این است که رولبرینگ مخروطی قابلیت چند جهته و چند منظوره در تعلیق بار شعاعی تک منظوره در تعلیق بار محوری دارد، شرایطی که کاملا بر عکس در مورد بیرینگ تماس زاویه ای صدق میکند. و بسته به اینکه بیرینگ تک ردیفه تولید شده یا دو ردیفه ، این قابلیت نیز تا اندازه زیادی متفاوت میباشد. در شرایط کاری که نیاز به هدایت بار محوری بسیار سنگین در اتصالات شافت وجود دارد همواره انتخاب اول بیرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه میباشد.

دسته از بیرینگ ها با نام Axial angular contact ball bearings وجود دارند و بصورت دو ردیفه و اغلب با ریس از جنس برنجی تولید میشوند و دارای تلورانس بسیار محدودی از نوع SP هستند و در واقع از نوع ترکیبی بوده و اجزای متعددی نیز دارند. شافت صلب همراه با واشر، حلقه های فاصله دهنده، هوزینگ نگهدارنده ساچمه، کیج و واشر همراه با کیج های برنجی در ساختار این نوع بیرینگ تماس زاویه ای قرار گرفته اند.

فاکتورها و عوامل موثر بر قیمت بیرینگ تماس زاویه ای

قیمت بیرینگ تماس زاویه ای بستگی به متغیرهای زیادی دارد. و هریک از این متغیرها بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر قیمت بلبرینگ ها تاثیر میگذارند. با توجه به بکارگیری بیرینگ تماس زاویه ای در شرایط کاری خاص بر روی شافت های دوار با سرعت زاویه ای بالا ، بعلت تکنولوژی بالایی که در تولید این اجزای مکانیکی استفاده شده است قیمت بیرینگ تماس زاویه ای بالاتر از بیرینگ های عمومی تر مانند بیرینگ شیار عمیق میباشد.

با توجه به متغیر بودن قیمت بیرینگ حتی در یک سایز مشخص براساس تغییر برند و متریال انتخاب و خرید بر حسب بودجه، میزان بار وارده و شرایط کاری و محیطی ، صورت میگیرد.

عوامل زیر بر قیمت این بیرینگ ها تاثیرگذار هستند

 • ابعاد بیرینگ تماس زاویه ای که معرف میزان متریال بکار رفته و تعداد ساچمه ها در ساختار بیرینگ هستند.
 • برند بیرینگ تماس زاویه ای که یکی از مهمترین معیارهای کیفی و تعیین قیمت بیرینگ تماس زاویه ای میباشد. برندهای جهانی همچون SKF,TIMKEN,NTN,FAG قیمت بالاتری دارند و همچنین طول عمر و کیفیت بهتری را نیز دارا میباشند.
 • متریال تولید بیرینگ تماس زاویه ای یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار میباشد و از معیارهای کیفی محصول است و برحسب شرایط کاری و محیط انتخاب میشود. قیمت بیرینگ تماس زاویه ای استنلس استیل بالاتر از موارد فولادی است.

تکنولوژی تولید بیرینگ تماس زاویه ای اندکی بالاتر از تکنولوژی تولید بیرینگ شیارعمیق و پایین تر از تکنولوژی بیرینگ خودتنظیم میباشد. و بنابراین قیمت بیرینگ تماس زاویه ای حد متوسطی از این نوع بیرینگ ها میباشد. قیمت بیرینگ تماس زاویه ای از یک معادله ریاضی تبعیت میکند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها