گریس صنعتی

 
گریس صنعتی (Industrial grease) عبارت است از یک ماده چسبنده و روان که به‌صورت پاستیلی، پودری یا مایع در دسترس است و برای کاهش اصطکاک غیرمستقیم در سطح‌های تماسی مختلف استفاده می‌شود. بلبرینگ‌ها نیز جزء این سطوح تماسی هستند و به دلیل فشار و اصطکاک زیادی که در آن‌ها ایجاد می‌شود، نیاز به روان‌سازی و حفاظت از شرایط خشکی و اکسیداسیون دارند.
 
گریس صنعتی با داشتن خصوصیاتی همچون لزجت و پایداری حرارتی، قادر به حفظ سطح تماسی بلبرینگ ها و کاهش اصطکاک می‌باشد. علاوه بر این، گریس صنعتی دارای ویژگی ضد آب و ضد خوردگی است و به همین دلیل به عنوان یک روان کننده موثر در صنایع مختلفی همچون خودروسازی، هوافضا، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، الکترونیک، کشاورزی و … استفاده می‌شود.
 
در خط تولید بلبرینگ ها، گریس صنعتی به عنوان یک لایه حفاظتی بر روی سطح داخلی بلبرینگ اعمال می‌شود که علاوه بر کاهش اصطکاک، در برابر جذب آلاینده‌ها و خوردگی نیز مقاومت افزایش می‌دهد. با توجه به این که عمر مفید بلبرینگ‌ها مستقیماً بر توانایی گریس صنعتی در حفظ شرایط مناسب سطح تماسی آن‌ها برمی‌گردد، بهترین نوع گریس صنعتی باید طبق مشخصات فنی تولید کننده بلبرینگ انتخاب شود.
 
کاربرد گریس و روانکارها
کاربرد گریس
 
 
گریس صنعتی به عنوان یک ماده روان کننده با خصوصیاتی همچون لزجت، پایداری حرارتی و عمر طولانی در شرایط سخت قابل استفاده است. گریس صنعتی به طور گسترده در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، هوافضا، نفت وگاز، صنایع الکترونیکی و… استفاده می‌شود.
 
در صنعت تسمه‌های نقاله، گریس صنعتی برای حفظ وضعیت بهینه تسمه و کاهش اصطکاک در نقاط تماس بین تسمه، پولی و چرخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگر کاربردهای گریس صنعتی در صنعت تسمه شامل حفاظت از تسمه در برابر خوردگی و خستگی، و کاهش سایش و سایر خسارات در تسمه می‌باشد.
 
یکی دیگر از کاربردهای گریس صنعتی در صنعت یاتاقان‌هاست. یاتاقان‌ها به عنوان اجزای مهم در سیستم‌های مکانیکی برای انتقال بار و اصلاح جهت استفاده می‌شوند. گریس صنعتی در یاتاقان‌ها به منظور کاهش اصطکاک و حفظ روانی سطح تماسی یاتاقان با محیط استفاده می‌شود. همچنین، گریس صنعتی به عنوان یک لایه حفاظتی بر روی سطح داخلی یاتاقان نیز استفاده می‌شود که علاوه بر کاهش اصطکاک، در برابر جذب آلاینده‌ها و خوردگی نیز مقاومت افزایش می‌دهد.
 
در کل، مزایای گریس صنعتی شامل کاهش اصطکاک، کاهش سایش، حفظ وضعیت بخش‌های مختلف ماشین‌آلات و افزایش عمر مفید آن‌ها است. به دلیل این مزیت‌ها، استفاده از گریس صنعتی در صنایع مختلف بسیار رایج است. با این حال، نوع گریس صنعتی مناسب برای هر نوع ماشین‌آلات باید طبق مشخصات فنی سازنده یاتاقان و تسمه‌ها انتخاب شود.
 

تاثیر استفاده از گریس در عمر مفید دستگاه های مکانیکی

 
گریس صنعتی به عنوان یک روان کننده با خصوصیات لزجت، پایداری حرارتی و عمر طولانی، در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، هوافضا، صنایع نفت و گاز، صنایع الکترونیکی و … استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای این ماده در صنعت مکانیکی، حفاظت و کاهش اصطکاک قطعات مختلف دستگاه‌های مکانیکی و افزایش عمر مفید آن‌ها است.
 
با استفاده از گریس صنعتی، فشار و اصطکاک در سطح تماس قطعات مورد استفاده در دستگاه‌های مکانیکی، کاهش می‌یابد. همچنین، گریس صنعتی به عنوان یک لایه حفاظتی بر روی سطح داخلی قطعات مختلف و تجهیزات مکانیکی اعمال می‌شود که علاوه بر کاهش اصطکاک، در برابر جذب آلاینده‌ها و خوردگی نیز مقاومت افزایش می‌دهد.
 
استفاده از گریس صنعتی در دستگاه‌های مکانیکی، با توجه به خصوصیات ضدخوردگی، ضدآب و ویژگی‌های حفاظتی آن، می‌تواند عمر مفید دستگاه را افزایش دهد. به عنوان مثال، استفاده از گریس صنعتی در قطعات دستگاه‌های سنگین مانند کارخانه‌های فولاد، شرایط سخت و خشنی را که قطعات دستگاه با آن مواجه هستند، کاهش می‌دهد و عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 
همچنین، استفاده از گریس صنعتی در قطعات دستگاه‌هایی مانند اتصالات لوله‌ها و پمپ‌ها، می‌تواند خودرویی برای جلوگیری از نشت و آسیب به قطعات باشد.
 
در کل، استفاده از گریس صنعتی می‌تواند تاثیر بسزایی در عمر مفید دستگاه‌های مکانیکی داشته باشد. با این حال، برای بهترین نتیجه، نوع گریس صنعتی مناسب برای هر نوع دستگاه باید طبق مشخصات فنی سازنده قطعات انتخاب شود.
 
پرشین صنعت به عنوان یکی از تامین کنندگان بلبرینگ و رولبرینگ ، تسمه، یاتاقان، گریس و قطعات صنعتی با برندهای معروف اروپایی با نزدیک به دو دهه تجربه در خدمت صنعت کشور و حمایت از تولید ملی میباشد.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها