انتخاب بلبرینگ مناسب

هر بلبرینگ مشخصه و ویژگی‌های خاصی دارد. برای اینکه بهترین و مناسب‌ترین بلبرینگ را برای دستگاه و کار خود انتخاب کنید، باید عوامل و معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید. با اینکه انتخاب یک بلبرینگ bearing موضوع ساده‌ای به نظر می‌رسد اما اهمال و بی‌دقتی در انتخاب آن می‌تواند زمان و هزینه زیادی از دستگاه و یا کارگاه شما هدر دهد. اگر برای شما هم سؤال پیش آمده است که معیارهای انتخاب بلبرینگ مناسب چیست؟ بهترین بلبرینگ کدام است؟ و …، این مقاله برای شماست. در این مقاله از سایت پرشین صنعت قصد داریم به راهنمای انتخاب بلبرینگ مناسب بپردازیم. در انتهای مقاله به مناسب‌ترین راه برای انتخاب بلبرینگ، رولبرینگ و تجهیزات صنعتی دیگر اشاره کردیم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بلبرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

بلبرینگ یکی از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین قطعات در تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی است. با اطمینان می‌توان گفت که هرجا چرخش درجا و محور وجود داشته باشد نیاز به بلبرینگ متناسب با دستگاه و محور موردنیاز است. برندهای بلبرینگ زیادی در سرتاسر جهان وجود دارند که طیف متنوعی از بلبرینگ‌ها ازجمله بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه‌ای، بلبرینگ خودتنظیم، بلبرینگ کف گرد و … را تولید می‌کنند. سؤالی که در این مقاله قصد داریم به پاسخ به آن بپردازیم این است که چطور مناسب‌ترین بلبرینگ را انتخاب کنیم؟

معیارها و نحوه انتخاب بلبرینگ مناسب

در این مقاله دستورالعمل کاملی را برای انتخاب مناسب‌ترین بلبرینگ ارائه کردیم.

نوع بلبرینگ

اولین معیار از انتخاب بلبرینگ، بررسی شرایط بار ورودی به بلبرینگی است که نیاز دارید. در این زمینه، محل نصب بلبرینگ و محدودیت اندازه، میزان بار و همچنین جهت بار باید مشخص شود. به‌عنوان‌مثال باید مشخص شود جهت بار به‌صورت شعاعی است یا محوری یا … . به‌طورکلی، بلبرینگ‌ها نسبت به رولبرینگ ها تحمل بار بیشتری دارد و می‌توانند بارهای ورودی که به‌صورت ضربه‌ای یا ارتعاشی هستند را نیز کنترل کنند. به‌علاوه، درصورتی‌که بلبرینگ باید در شرایط دمایی بسیار بالا یا بسیار پایین فعالیت کند، نیاز است تا به آلیاژ هم دقت شود.

ابعاد بلبرینگ

در مورد اندازه بلبرینگ نیاز است تا به شرایط بار معادل دینامیک و استاتیک و سرعت مجاز دقت شود. ابعاد بالاتر دارای تحمل بالاتر بار ورودی نیز هستند. بااین‌حال نوع و ابعاد بلبرینگ با توجه به قطر داخلی رینگ داخلی تعیین می‌شود. انواع و تنوع گسترده‌ای از بلبرینگ‌ها و ابعاد آن‌ها وجود دارد.

تلورانس بلبرینگ

استاندارهای ISO و JIS برای تنظیم و تعیین دقت ابعادی و تحمل بلبرینگ‌ها تدوین شده است. در این زمینه، اگر سرعت و تلورانس خروجی شفت برای شما مهم است، بایستی به تلورانس بلبرینگ دقت داشته باشید. برای دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی که نیاز به خروج شفت با تحمل بالا یا عملکرد با سرعت بالا دارند، بلبرینگ‌هایی با تلورانس کلاس 5 یا بالاتر توصیه می‌شود. بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه‌ای و رولبرینگ‌های استوانه‌ای برای تحمل‌های چرخشی بالا قابل توصیه هستند که با توجه به معیارهای دیگر مانند جهت بار بایستی نسبت به استفاده از آن‌ها اقدام کرد.

کلاس لقی بلبرینگ

بررسی کلاس لقی بلبرینگ هم یکی از معیارهایی است با توجه به ماهیت فعالیت باید به آن دقت داشت. اگر لقی برای فعالیت شما اهمیت دارد، بهتر است این معیار را هم در ذهن داشته باشید.

نوع و جنس قفسه بلبرینگ

در برخی از شرایط بار ضربه و لرزش محور آن‌قدر بالاست که نیاز است تا این مسئله نیز موردتوجه باشد. در این‌گونه مواقع باید نوع و جنس قفسه مشخص باشد. انتخاب غیراصولی بلبرینگ زمانی که لرزش و سروصدای محور بالاست، باعث بروز خسارت و تحمیل هزینه خواهد شد. از طرف دیگر برخی از کاربردها به بلبرینگ‌هایی نیاز دارند که دارای گشتاور و صدای کمی داشته باشد. توصیه می‌کنید برای این نوع کاربردها از بلبرینگ شیار عمیق و رولبرینگ استوانه‌ای استفاده کنید.

آب‌بندی بلبرینگ

وقتی دمای محیط فعالیت بلبرینگ بالا است و سرعت چرخش محور نیز زیاد است، نیاز به نگهداری بلبرینگ و محور نیز بالا می‌رود. بنابراین باید روش روغن‌کاری و روانکاوی، نوع و روش آب‌بندی را نیز در نظر داشته باشید.

کارکرد بلبرینگ در محیط‌های خاصی شیمیایی یا دمایی

آیا محوری که قصد نصب بلبرینگ بر آن را دارید، در محیط‌های شیمایی خاص مانند خردگی بالا، دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین فعالیت می‌کند؟ اگر جواب مثبت است، این معیار نیز باید در انتخاب بلبرینگ موردتوجه باشد. باید دقت داشته باشید که فلزات مختلف در شرایط دمایی مختلف، خواص فیزیکی و حتی شیمیایی متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

نصب و جداسازی بلبرینگ

برخی از کاربردها برای بازرسی و تعمیرات نیاز به جداسازی و مونتاژ مکرر تجهیزات دارند. برای چنین شرایطی، بلبرینگ و رولبرینگ‌هایی با رینگ‌های داخلی/خارجی دارای قابلیت جداسازی، مانند رولبرینگ استوانه‌ای، رولبرینگ سوزنی و رولبرینگ مخروطی مناسب‌ترین هستند.

راهنمای انتخاب بلبرینگ مناسب

در این پست از پرشین صنعت به‌طور خلاصه به معیارهای انتخاب بلبرینگ مناسب پرداختیم. معیارهایی که باید برای انتخاب و خرید بلبرینگ در ذهن داشته باشید، فضای کاری، بار ورودی، ناهمراستایی، دقت و سرعت، راه‌اندازی آسان در نصب و پیاده‌سازی و مونتاژهای مکرر، سفتی و جابجایی محوری است. درصورتی‌که اطلاعی از این ویژگی‌ها و یا بلبرینگ مناسب فعالیت خود ندارید، توصیه می‌کنیم از گروه متخصص عرضه‌کننده تجهیزات و قطعات صنعتی نسبت به مشاوره و خرید بلبرینگ و رولبرینگ اقدام کنید. گروه بازرگانی پرشین صنعت با تکیه‌بر بیش از دو دهه تجربه تأمین تجهیزات و قطعات صنعتی در صنعت کشور، تأمین‌کننده بلبرینگ و رولبرینگ، تسمه، یاتاقان و قطعات صنعتی از معتبرترین برندهای جهانی است. برای مشاوره و اطلاع از قیمت بلبرینگ و رولبرینگ، تسمه و یاتاقان و تجهیزات صنعتی دیگر با کارشناسان پرشین صنعت، در تماس باشید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها