بلبرینگ صنعتی و قیمت آن

بلبرینگ صنعتی قطعات پرکاربرد و گاها مصرفی هستند که از جنس فولاد تولید و روانه بازار می‌شوند. این قطعه حیاتی و پرکاربرد تقریباً در تمامی ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و هر جا و دستگاهی که حرکت گردشی و محور وجود دارد، دیده می‌شود. در این مقاله از پرشین صنعت به انواع بلبرینگ صنعتی و قیمت آن می‌پردازیم. در پایان مقاله، لیست کامل قیمت انواع بلبرینگ صنعتی را در اختیار خواهید داشت. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

انواع بلبرینگ صنعتی  

بلبرینگ‌های صنعتی دارای سه بخش اصلی هستند. این بلبرینگ‌ها از ساچمه برای انتقال بار بین دو برینگ یا یاتاقان استفاده می‌کنند. با گردش محور متصل به برینگ داخلی در هر جهت، ساچمه‌های داخلی بلبرینگ در جهت مخالف به گردش در می‌آیند. به دلیل حرکت گردشی ساچمه‌های بلبرینگ صنعتی، میزان اصطکاک تولید شده بسیار پایین‌تر از حالتی است که دو سطح بر روی یکدیگر سایش پیدا می‌کنند. بسته به جهت گردش و نوع بار، اشکال مختلفی از بلبرینگ تولید می‌شوند که هرکدام کاربری ویژه‌ای دارند. انتخاب بلبرینگ صنعتی مناسب با دستگاه‌ها معمولاً طبق بروشور و کاتالوگ تولید‌کننده دستگاه‌ها صورت می‌پذیرد و امری کاملاً مهندسی و تخصصی می‌باشد. بلبرینگ‌ها، به دلیل سطح تماس مقطع ساچمه‌ها با سطوح برینگ بسیار کم و به صورت نقطه‌ای، دارای مقاومت باری بسیار کمتری نسبت به دیگر برینگ‌ها مانند رولبرینگ هستند.

بلبرینگ‌های صنعتی، که به‌طورکلی با رولبرینگ‌ها و یاتاقان‌ها دسته‌بندی می‌شوند، دارای تنوع مختلفی هستند. این بلبرینگ‌ها بر اساس نوع کاربری، زاویه و نحوه اتصال محورها، نوع ساچمه‌های غلطشی مورد استفاده در ساختمان بلبرینگ، جنس، زاویه تعلیق و انتقال نیرو دسته‌بندی می‌شوند. بلبرینگ‌های شیار عمیق از میان انواع مختلف بلبرینگ‌ها، مصارف گسترده‌تری در صنایع مختلف دارند و توسط برندهای مختلف تولید می‌شوند. این بلبرینگ‌ها با ویژگی‌ها و استانداردهای دقیقی در طراحی مکانیکی و مواد مورد استفاده، منحصربه‌فرد هستند. تولید این بلبرینگ‌ها در سطح جهانی تنها توسط چند برند معتبر برای کاربری‌های سنگین صورت می‌پذیرد؛ زیرا هرگونه اختلال یا شکست در بلبرینگ‌های صنعتی، ممکن است ضررهای بسیار پرهزینه‌ای به سیستم و ماشین‌آلات وارد کند.

عوامل تعیین‌کننده قیمت بلبرینگ صنعتی

با توجه به کاربردهای گسترده‌ای که بلبرینگ‌های صنعتی دارند، سایزها و برندهای مختلفی بلبرینگ‌ها و رولبرینگ های متنوعی تولید و روانه بازار کرده‌اند. اهمیت انتخاب بلبرینگ به‌عنوان قطعه‌ای حیاتی تا حدی است که اهمیت ندادن به کیفیت آن می‌تواند علاوه بر صرف زمان و توقف فعالیت دستگاه و تجهیز صنعتی، باعث آسیب به قطعات دیگر و تحمیل هزینه‌های بیشتری به کارگاه یا کارخانه شود. اما قیمت بلبرینگ به چه عوامل و فاکتورهایی وابسته است؟ هرچند عوامل زیادی هستند که میتوانند بر قیمت یک بلبرینگ تاثیرگذار باشند، در این مقاله به مهمترین عوامل اشاره میشود: 

سایز بلبرینگ صنعتی 

مواد استفاده‌شده در تولید بلبرینگ از جنس فولاد سخت با تنش بالا یا تنسایل بالا هستند. با افزایش اندازه بلبرینگ، مقدار متریال و مواد استفاده‌شده نیز افزایش یافته و طبعاً قیمت بلبرینگ افزایش می‌یابد. پس هرچه اندازه بلبرینگ صنعتی بالا می‌رود، انتظار بر این است که قیمت آن هم بالاتر برود.

باید به این نکته هم توجه شود که بلبرینگ‌های مینیاتوری در اندازه‌های بسیار کوچک نیز به دلیل دقت بالایی که در تولید آن‌ها به‌کار رفته است، قیمت نسبتاً بالایی دارند. پس در کنار اندازه، دقت هم فاکتوری تعیین‌کننده در قیمت بلبرینگ است.

قیمت بلبرینگ صنعتی

برند بلبرینگ صنعتی 

فاکتور بعدی، برند بلبرینگ صنعتی یا شرکت تولیدکننده آن است. در مقاله‌های دیگر سایت پرشین صنعت به معرفی و بررسی چند مورد از بهترین برند بلبرینگ پرداختیم، اما در اینجا به چند برند اشاره می‌کنیم(قیمت هرکدام را می‌توانید در سایت ببینید و یا از کارشناسان دریافت کنید): 

• قیمت بلبرینگ NACHI

• قیمت بلبرینگ NSK

• قیمت بلبرینگ NTN

• قیمت بلبرینگ ژاپنی KOYO

• قیمت بلبرینگ TIMKEN

• قیمت بلبرینگ INA

• قیمت بلبرینگ FAG

• و… .

 این برندها از فرایندها و تکنولوژی‌های خاص و بعضاً محرمانه خود برای تولید استفاده می‌کنند که باعث می‌شود محصولات نهایی دارای مقاومت‌های فشاری، ساختارهای متنوع با درجه سختی و صیقل‌های مختلف، انتقال حرارت و میزان اصطکاک متفاوتی باشند. این نکته نشان‌دهنده اهمیت برند و تولیدکننده به‌عنوان یکی از عوامل مهم در کیفیت بلبرینگ صنعتی و قیمت آن است.

آلیاژ و جنس بلبرینگ صنعتی 

بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها طبق استانداردهای مختلفی که برخی بین‌المللی و برخی دیگر طبق استانداردهای صنایع کشورهای پیشرفته صنعتی تعریف‌شده‌اند تولید می‌شوند. استانداردهای تولید بلبرینگ و رولبرینگ و حتی ساچمه‌ها مشخصات مکانیکی مانند ابعاد و متریال بکار رفته را که خود عامل مقاومت فشاری و محیطی در برابر عوامل خورنده و اکسیدکننده است، بیان می‌کنند. 

استاندارد 683/17 ISO که یک استاندارد در سیستم بین‌المللی است، مشخصات شیمیایی و ترکیبات مواد اولیه تولید بلبرینگ را تعریف می‌کند که شامل فاکتورهایی چون عملیات حرارتی، آلیاژ فولاد و در بند 17 این دستورالعمل به تعریف درجه صیقل و سختی سطحی ساچمه‌ها می‌پردازد. در حال حاضر تولیدکنندگان برتر بلبرینگ و رولبرینگ در دنیا از استانداردهای جهانی نیز پیشی گرفته و خود با استفاده از ترکیبات دقیق‌تر از ترکیبات تعریف‌شده در استانداردها به تولید بلبرینگ و رولبرینگ می‌پردازند. در تولید بلبرینگ‌های فولادی یا آلیاژ فولادی، 5 عنصر اصلی هستند که با عنصر آهن با  عدد اتمی 53 در درصدهای مختلفی به کار می‌روند. همچنین با بهره‌گیری از عملیات خاص حرارتی باعث افزایش و بهبود خواص مکانیکی ترکیبات بلبرینگ و رولبرینگ می‌شوند. برخی از این عناصر عبارت‌اند از: کربن (برای افزایش استحکام)، سیلیسیم،  منیزیوم، کروم، استیل، مولیبدنیوم و … در درصدهای مختلف که هرکدام خاصیتی مانند استحکام یا ضدزنگ بودن را به بلبرینگ یا رولبرینگ اضافه می‌کند.

لیست کامل قیمت انواع بلبرینگ صنعتی

در این مقاله به بررسی قیمت رولبرینگ و بلبرینگ، و عوامل موثر بر قیمت آن‌ها پرداختیم. با توجه به شرایط اقتصادی پرنوسان کشور، قیمت تجهیزات صنعتی به‌ ویژه بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌های وارداتی که به شدت وابسته به نرخ ارز هستند، متغیر و پرنوسان است. تغییرات قیمت ها ایجاب می کند تا نسبت به تهیه کالای صنعتی از بازرگانی معتبری مانند پرشین صنعت اقدام شود. بازرگانی پرشین صنعت با تکیه‌بر بیش از دو دهه تجربه و بهره‌گیری کارشناسان متخصص در زمینه واردات و تأمین قطعات ازجمله انواع بلبرینگ و رولبرینگ، و روانکارهای صنعتی در کنار صنعتگران ایرانی است. برای دریافت جدیدترین لیست قیمت بلبرینگ صنعتی و تجهیزات و ملزومات دیگر از قسمت «ارتباط با ما»، با کارشناسان بازرگانی پرشین صنعت تماس حاصل فرمایید.

 

درباره پرشین صنعت

پرشین صنعت به عنوان یکی از تامین کنندگان 

بلبرینگ و رولبرینگ ، تسمه، یاتاقان، گریس 

و قطعات صنعتی با برندهای معروف اروپایی با نزدیک به دو دهه تجربه در خدمت صنعت کشور و حمایت از تولید ملی میباشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها